Jak dobrać i ustawić meble w wąskim pokoju?

Umeblowanie wąskiego pokoju to nie lada wyzwanie. Trzeba zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale także o komfort osób w nim przebywających. Dowiedz się jak to zrobić!

Stając przed wyzwaniem aranżacji wąskiego pokoju należy zastosować kilka zasad, aby maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni i sprawić, żeby pomieszczenie nie przywodziło na myśl przytłaczającego tunelu. Weźmy pod lupę poniższe aspekty, które ułatwią Wam planowanie wyposażenia wąskiego pokoju:

  • kolory ścian
  • światło
  • dobór i rozmieszczenie mebli.

Ściany

Przede wszystkim warto zastosować jasne kolory na ścianach, które optycznie powiększą przestrzeń. Szczególnie dla najdłuższych ścian będzie to korzystne rozwiązanie, ponieważ jasne barwy nie będą nadmiernie skupiać naszej uwagi. Nie należy jednak obawiać się zastosowania ciemniejszych kolorów ścian, ponieważ jest to świetny pomysł, aby optycznie przybliżyć węższe ściany, najbardziej oddalone od siebie. Dzięki temu zniwelujemy efekt tunelu. Kolejnym pomysłem jest zastosowanie poziomych pasów na węższych ścianach, które wizualnie je poszerzą.

Światło

Przy niewielkich i wąskich pomieszczeniach warto zrezygnować z ciężkich zasłon z różnorodnymi printami. Postarajmy się wykorzystać maksymalnie światło dzienne, które powiększy przestrzeń. Wizualny odbiór pokoju będzie dzięki temu zneutralizowany. Bardzo często w wąskim pokoju mamy tylko jedno okno, więc trzeba jak najbardziej je odsłonić.

Dobór i rozmieszczenie mebli

Podobnie jak w przypadku kolorów ścian, dobierajmy meble w jasnych kolorach z frontami w połysku, jeśli musimy umieścić meble wzdłuż dłuższych ścian. W miarę możliwości, starajmy się jednak planować rozmieszczenie mebli wzdłuż węższych ścian. W tym przypadku ciemniejsze kolory mebli zmienią nieco proporcje wnętrza. Pamiętajcie również o zachowaniu ciągów komunikacyjnych. Umieszczenie większości mebli po jednej stronie pokoju pozwoli na zachowanie swobodnego przejścia i poprawi jego funkcjonalność.

Najbardziej kłopotliwym elementem przy projektowaniu wąskiego pokoju jest łóżko. Świetną zasadą jest ustawienie łóżka równolegle do węższej ściany. Najczęściej trzeba umieścić łóżko przy ścianie z oknem oraz grzejnikiem. Pamiętajmy o zachowaniu pewnego odstępu pomiędzy łóżkiem a ścianą, aby nie blokować przepływu ciepła we wnętrzu. Wybór metalowej ramy łóżka będzie najbardziej odpowiednim przy takim rozwiązaniu, ponieważ nie musimy obawiać się wówczas o negatywne działanie ciepła na materiał, z którego wykonane jest łóżko.

internetowym sklepie meblowym Domekon znajdziecie mnóstwo rozwiązań idealnych do wąskiego pokoju. Meble systemowe zawierają elementy, które możecie dobrać w zależności od potrzeb i funkcji, które ma spełniać wnętrze.  Poszczególne meble zostały tak dopasowane w taki sposób, aby nie zdominowały pomieszczenia, a finalny efekt był spójny. Na jednej ścianie możemy umieścić niezbędne elementy wyposażenia takie jak:

  • półki,
  • szafka RTV
  • szafki z drzwiczkami i przeszklone witryny z oświetleniem LED

Zastosowanie mebli modułowych gwarantuje ciekawy efekt wizualny, który można uzyskać szybko i intuicyjnie poprzez dopasowanie potrzebnych nam elementów z tej samej serii.

W przypadku, gdy nie potrzebujecie dużej ilości mebli do przechowywania, wybierzcie meblościanki, które dzięki połączeniu różnych modułów tworzą lekki, trójwymiarowy efekt. Jedną z naszych propozycji jest meblościanka Quill, która łączy elementy meblowe w kolorze bieli i drewna w bardzo nowoczesny sposób. Brak nadmiernej głębokości mebli pozwoli zachować odpowiedni proporcje i nie przytłoczy wąskiej przestrzeni.

Jak dodatkowo poszerzyć wizualnie wnętrze? Bardzo prostym sposobem jest zamocowanie luster na dłuższych ścianach. Jest to nie tylko element dekoracyjny, ale także pomaga stworzyć zaskakujące złudzenia optyczne. Obecność luster znacznie skoryguje wrażenie wąskiej przestrzeni i stworzy nowe proporcje.

Finalny projekt


Jesteśmy przekonani, że przy zastosowaniu kilku wskazówek, które po krótce przedstawiliśmy, będziecie w stanie maksymalnie wykorzystać przestrzeń i uczynić wąski pokój bardziej funkcjonalnym, przyjaznym dla domowników. Poniżej krótkie podsumowanie kluczowych kwestii:

ŚCIANYszerokie ściany- jasne kolory
wąskie ściany- ciemniejsze odcienie, poziome pasy
ŚWIATŁOjak największa ilość światła dziennego
ograniczenie zasłon, szczególnie w różnorodnych kolorach
MEBLEjasne fronty w połysku wzdłuż szerszych ścian
ciemniejsze meble wzdłuż węższych ścian
zastosowanie nowoczesnych meblościanek
ROZMIESZCZENIE MEBLImeble umiejscowione po jednej stronie pokoju
łóżko równolegle do węższej ściany
DODATKIlustra

Trzymamy kciuki za Wasze projekty!

Meble od Polskiego producenta

Masz pytania odnośnie naszych produktów, albo potrzebujesz porady?