Jak dobrać kolor ścian do koloru mebli?

Dobór koloru ścian do mebli niejednokrotnie sprawił Wam wiele problemów? Spójność i harmonia kolorystyczna jest bardzo ważna. Trzeba dobrze zastanowić się przed ostatecznym wyborem palety barw do naszego wnętrza. Zobacz jak właściwie do tego podejść.

Kolorystyka w naszych domach wpływa nie tylko na wrażenia estetyczne, ale także na nasz nastój i ogólne zadowolenie z naszego azylu, który ma sprawiać, że będziemy czuć się swobodnie, komfortowo, będziemy po prostu szczęśliwi! Odpowiednia aranżacja kolorystyczna pomoże Wam nadać wnętrzu pewną tożsamość, wydobędzie z niego ,,duszę” i charakter. Ponieważ kolorów jest wiele, skupmy się zatem na tym, jak dobrać kolory ścian do najczęściej spotykanych kolorów mebli. Oczywiście zdarza się, że wybór kolorów mebli determinują kolory ścian, które są już w Waszych wnętrzach, bo np. całkiem niedawno robiliście remont i po jakimś czasie zdecydowaliście się jednak wymienić meblościankę w salonie lub meble kuchenne. Jednak zdecydowanie łatwiej zmienić tło niż skompletować nowy zestaw mebli, który będzie współgrać ze ścianami i spełni także Wasze oczekiwania pod kątem formy, jakości i ceny. Chociaż temat jest bardzo obszerny, pomożemy Wam w znalezieniu klucza do odpowiedniego połączenia kolorów.

Białe meble

Zacznijmy od białych mebli. W tym przypadku mamy naprawdę nieograniczone możliwości, ponieważ białe barwy świetnie komponują się z innymi kolorami. Zatem w przypadku białych mebli musimy zastanowić się głównie nad charakterem wnętrza, który chcemy finalnie uzyskać.

  • Biel z bielą– to dosyć uniwersalne połączenie- tak dobrane barwy na pewno się polubią. Bardzo korzystne będzie dobranie koloru ściany w nieco innej tonacji niż kolor mebli. Dzięki temu wydobędziemy kształty i wielowymiarowość pomieszczenia oraz całego wyposażenia. Szczególnie, jeśli chcecie optycznie powiększyć przestrzeń i dodać jej lekkości.
  • Biel z szarością- połączenie, które wydaje się być zbyt oczywiste, mało ciekawe. Tymczasem odpowiednio dobrana szarość sprawi, wnętrze będzie niezwykle eleganckie. Jednocześnie efekt nie będzie przytłaczający- szczególnie przy jaśniejszych odcieniach szarości.
  • Biel z cegłą- kontrastowe odcienie ceglane lub rude w zestawieniu z białymi meblami, wprowadzą do wnętrza nieco cieplejszego klimatu i odrobinę pikanterii! Biała komoda na tle ceglanej ściany? To wspaniałe rozwiązanie na organizację głównej części salonu dziennego.
  • Biel z błękitem- to chłodne połączenie szczególnie w towarzystwie drewnianych dodatków potrafi zaskoczyć subtelnością i lekkością. Świetne rozwiązanie dla sypialni, która jest strefą relaksu, a także do innych pomieszczeń, gdzie chcielibyśmy czuć się błogo. Wnętrze w takich kolorach jest bardzo romantyczne!

Propozycja Domenkon

Biała komoda do salony FLY w towarzystwie brązowo-ceglanej ściany to część systemu meblowego, który zwraca uwagę bardzo prostymi, ale niesamowitymi kształtami. System meblowy Fly wraz z innymi elementami, takimi jak: wazony w różnych kształtach, duże obrazy i zdjęcia, pozwala na stworzenie bardzo ciekawej konfiguracji z figur geometrycznych. Zachęca do kreatywności związanej z zaprojektowaniem niepowtarzalnego wnętrza, które zachwyca. Ceglany kolor ściany nadaje białej komodzie szczególnego charakteru.

Wybór białych mebli otwiera przed nami nieograniczone możliwości aranżacji. Tak naprawdę biel to dobry kompan dla wszelkich barw, ponieważ jest najbardziej uniwersalna.

Brązowe meble

Meble brązowe przywodzą na myśl wszystko, co naturalne- drewno, piasek, skórę. Bywa jednak, że wydają się ciężkie, przytłaczające. Jak dobrać kolor, aby wydobyć barwy natury i stworzyć jednocześnie ciepłe, harmonijne wnętrze? Oto nasze propozycje:

  • Brąz z bielą- tak uniwersalne tło wydobędzie z brązowych mebli wszystko, co najlepsze! Brązowe meble staną się głównym punktem, a co za tym idzie- faktura materiałów oraz wszelkie detale będą idealnie wyeksponowane. To dobry wybór głównie dla drewnianych mebli, w których widoczne są np. słoje drewna. Tło w białych barwach sprawi, że meble będą grały pierwsze skrzypce!
  • Brąz z szarością- podobnie jak biel, szarość sprawdzi się, jako drugoplanowe tło dla pięknych brązowych mebli. Zafundujcie sobie elegancką, a jednocześnie nowoczesną przestrzeń i zdecydujcie się na jasne odcienie szarości. Dzięki takiej kompozycji, całość będzie bardziej stonowana niż w przypadku białych ścian.
  • Brąz z granatem- dosyć odważna propozycja, która zapewni Wam marynistyczny klimat. Granat dopełni zarówno meble jasnobrązowe, jak i ciemniejsze. Mimo, że nie są to stonowane kolory, zapewniamy Was, że będą bardzo relaksujące. Możecie być pewni, że w przypadku aranżacji sypialni, brąz z granatem staną na wysokości zadania.
  • Brąz z zielenią­- o czym pomyśleliście? Las? Jasne, że tak! Wielka przestrzeń, która robi niesamowite wrażenie! Dlaczego nie przenieść tego klimatu do domu? Jeśli lubicie odważne aranżacje- postawcie na zieleń. Duże pomieszczenia i drewniane meblościanki szczególnie ją pokochają!

Propozycja domekon

Meblościanka Wow w towarzystwie szarej ściany- bardzo harmonijna aranżacja. Jak możecie zauważyć, dzięki jasnym odcieniom farby bardzo widoczne są detale meblościanki w kolorze dąb sonoma– słoje drewna, uchwyty, czarne elementy dekoracyjne. Dodatki w postaci świeżych kwiatów, ram w beżowych odcieniach i wazonów o różnych fakturach potęgują nawiązanie do natury.

Meble czarne

Od jakiegoś czasu czarne meble królują w nowoczesnych wnętrzach. Tak zdecydowany kolor wydaje się być najtrudniejszym do aranżacji. Czarne meble w salonie, meblościanki lub czarne meble do sypialni same w sobie są już bardzo zdecydowanymi akcentami. Jak zatem okiełznać wnętrze, aby uniknąć poczucia przygnębienia i przytłoczenia?

  • Czerń z bielą- bardzo kontrastowe. Zestawienie przypadnie do gustu zwolennikom niekonwencjonalnych rozwiązań. W tym przypadku nie mamy wątpliwości- czerń i biel dedykowana jest do nowoczesnych wnętrz.

Czerń z szarością- szarość pomoże wyciszyć wnętrze, dzięki czemu mocne akcenty czerni nie będą aż tak krzykliwe. Jest to bardziej użytkowe zestawienie, które sprawdzi się w domowym zaciszu. Mimo bezkompromisowej czerni zastosowanej w elementach meblowych, szarość wydobędzie szykowność całej przestrzeni.

Czerń z beżem- wybierzcie beż, jeśli mimo uwielbienia czarnych mebli chcecie, aby aranżacja była stonowana i spokojna. To kolor, który złagodzi finalny odbiór pokoju dziennego lub sypialni.

Jeśli zamiast obszernych meblościanek zdecydujecie się np. na komody– efekt będzie jeszcze lepszy!

Propozycja Domekon

Czarna witryna do salonu Fly 42 w połączeniu z beżową ścianą. Pomimo zastosowania lakierowanych frontów z połyskiem, oraz oświetlenia LED, prezentuje się bardzo elegancko. Beż tłumi nieco bezkompromisową czerń.

Polecamy Wam wprowadzenie odrobiny czerni do Waszych wnętrz. Czerń to kolor, którego zdecydowanie nie należy się obawiać! Odpowiednie dobrane kolory ścian oraz dodatków przyniosą naprawdę zaskakujące rezultaty!

Uniwersalne zasady łączenia barw

Omówiliśmy po krótce jak dobrać kolory ścian do najczęściej spotykanych mebli: białych, brązowych oraz czarnych. Aby poradzić sobie z aranżacją mebli w innych kolorach, możecie zastosować uniwersalne zasady łączenia barw. Punktem wyjścia do łączenia kolorów jest koło barw.

ZASADY ŁĄCZENIA BARW
Zasada dopełnienia barwŁączymy ze sobą kolory przeciwstawne, np.: niebieski z pomarańczowym, fiolet z żółcią, czerwień z zielenią. Takie zestawienia neutralizują się.
Zasada triadyZestawiamy ze sobą 3 kolory, które znajdziemy poprzez nałożenie trójkąta na koło barw. Na jego wierzchołach znajdziemy np. czerwony + niebieski + żółty. Dzięki temu zyskamy balans pomiędzy kolorami bardzo podobnymi do siebie i bardzo zróżnicowanymi, a więc wnętrze będzie pełne życia i jednoczenie harmonijne.
Zasada pokrewnej fuzjiWybieramy kilka kolorów, które są blisko siebie na kole barw, np. niebieski + błękitny + zielony + żółty. Pomieszczenie w takich kolorach będzie bardzo stonowane, spokojne.
Zasada koloru podstawowego i kolorów uzupełniającychStawiamy na jeden kolor bazowy, np. granat, a następnie dobieramy kilka kolorów, które znajdują się naprzeciwko, np. pomarańcz i żółć. Takie wnętrze będzie bardzo estetyczne, ale nabierze też zdecydowanego charakteru.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam w znalezieniu idealnych połączeń kolorów! Nie od dziś wiadomo, że kolory mają duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też zdrowie. Być może Wasz zmienny nastrój wynika właśnie z nieodpowiednio dobranych barw? Zastosujcie uniwersalne zasady i stwórzcie dzięki nim przestrzeń, w której będziecie czuć się wspaniale!

Meble od Polskiego producenta

Masz pytania odnośnie naszych produktów, albo potrzebujesz porady?