Jak działa biokominek?

Jeśli marzysz o kominku w swoim domu, ale instalacja tradycyjnego kominka opalanego drewnem przyprawia Cię o zawrót głowy, warto zastanowić się nad zakupem biokominka, który będzie świetną alternatywą. Kominki na bioetanol nie wytwarzają dymu, sadzy ani popiołu. Ten typ kominka również nie potrzebuje komina, co znacznie przyspiesza i ułatwia montaż. Kolejną zaletą kominków na bioetanol jest to, że wyglądają niesamowicie w każdej przestrzeni. Nawet jeśli Twój dom nie został przystosowany wcześniej do kominka, nadal możesz stworzyć magiczną scenerię bez potrzeby organizowania generalnego remontu.

Biokominek może zapewnić efekt ,,WOW” bez kłopotów związanych ze spalaniem drewna i dymem. Kominek na etanol jest znacznie czystszą alternatywą dla innych kominków, opalanych gazem lub drewnem. Jedynymi produktami ubocznymi spalania etanolu są niewielkie ilości wody i dwutlenku węgla. Etanol to płynne biopaliwo wytwarzane w wyniku fermentacji różnych roślin, takich jak kukurydza lub soja i jest paliwem odnawialnym.

Zalety biokominków

Dlaczego warto zdecydować się na biokominek? Poznaj jego zalety:

Brak kominaTradycyjny kominek, a nawet kominek na gaz, wymaga komina, aby uwolnić dym. Kominek na etanol nie wytwarza dymu, więc nie potrzebuje komina ani otworu wentylacyjnego, aby wypuścić dym. Oznacza to, że możesz umieścić go w dowolnym miejscu w domu.
MobilnośćNie musisz z góry planować miejsca w swoim domu na kominek i przygotowywać skomplikowanej instalacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, które muszą być wbudowane, kominki etanolowe są przenośne, więc możesz je umieścić w sypialni, jadalni lub salonie. Kominki etanolowe można wyjąć i zainstalować ponownie w dowolnym momencie lub podczas przeprowadzki.
OgrzewanieBiokominki mogą dodatkowo ogrzewać pomieszczenie- wydajność jest uzależniona od wielkości paleniska.
Atmosfera bez dymu To jeden z powodów, dla którego wiele osób decyduje się właśnie na biokominki. W przeciwieństwie do sztucznych płomieni kominków elektrycznych, kominki etanolowe wytwarzają prawdziwy płomień, bez emisji dymu i zapachu.
Proste w obsłudzeKominki etanolowe są mało wymagające w utrzymaniu. Tradycyjny kominek na drewno wymaga usuwania popiołu i czyszczenia pozostałości po spalaniu drewna. Kominki etanolowe nie wymagają regularnej konserwacji, nie tracą koloru ani nie korodują po latach użytkowania.


Biopaliwa

Biopaliwo jest ekologicznym i bezpiecznym źródłem energii. Jest produkowane z surowców roślinnych. W wyniku jego spalania powstaje tylko para wodna oraz dwutlenek węgla, którego jest stosunkowo mało- miej więcej tyle, ile wytwarzamy podczas oddychania. Watro wiedzieć, że podczas spalania uzyskamy nie tylko niepowtarzalne walory estetyczne, ale też nawilżone powietrze. Jakie biopaliwo wybrać? Przede wszystkim postawmy na jakość. Tu pomocne będą certyfikaty, np. atest Międzynarodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Ważne, aby paliwo nie wydzielało drażniącego zapachu alkoholu- to również świadczy o jego jakości. Możemy także zdecydować się na biopaliwo, które podczas spalania pachnie cynamonem, wanilią, czy też lasem.


Biokominek z szybą czy bez?

Szyba ma kluczowe znaczenie w kominkach tradycyjnych. Inaczej wygląda to w przypadku użytkowania biokominków. Dlaczego? Szyba pełni tu funkcję głównie dekoracyjną, dlaczego trzeba zastanowić się gdzie kominek będzie znajdował się w naszym domu, czy będzie on wolnostojący, zabudowany, czy też wiszący. Biokominek nie musi być szczelnie zamknięty, a szyba nie zapewni lepszych płomieni. Jeśli chcemy, aby biokominek do złudzenia przypominał ten tradycyjny- szyba świetnie się sprawdzi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że szkło do kontaktu z ogniem musi być grubsze i hartowane, co wpływa na wyższą cenę. Brak szyby ułatwi z pewnością nalewanie biopaliwa do zbiornika i zaoszczędzimy sobie czyszczenia jej po każdym dotknięciu. Kiedy jednak warto się na nią zdecydować? Z pewnością, kiedy w domu są dzieci oraz zwierzęta- dzięki temu ograniczymy narażenie na kontakt z ogniem.

Czy biokominek ogrzeje pomieszczenie?

Z pewnością biokominek może dogrzać pomieszczenie, w którym się znajduję, ale nie może stanowić głównego źródła ciepła. Większość dostępnych biokominków w średnich rozmiarach ma moc grzewczą na poziomie około 2 kW. Dla porównania- grzejniki znajdujące się w naszych domach mają moc około 1,5-2 kW. W przypadku dobrze izolowanego pomieszczenia, biokominek o mocy 3 kW z pewnością ogrzeje pomieszczenie o wielkości do 30 m2.

Telewizor a biokominek

Czy umieszczenie telewizora nad biokominkiem jest bezpieczne? Oczywiście, ale musimy pamiętać o kilku zasadach:

  • Należy zachować jak największą odległość pomiędzy telewizorem a biokominkiem. Jeżeli biokominek jest zabudowany we wnęce, zachowajmy około 70 cm odległości przy instalacji telewizora na ścianie.
  • Temperatura górnej ściany biokominka może wynosić nawet 150 stopni, dlatego warto schować telewizor we wnęce, co ograniczy wpływ gorącego powietrza. W przypadku takiego rozwiązania odległość pomiędzy telewizorem a biokominkiem może być nieco mniejsza- około 40-50 cm.
  • W przypadku braku możliwości wykonania wnęki na telewizor, watro pomyśleć o dodatkowej półce oddzielającej oba urządzenia z materiału odpornego na wysokie temperatury.

W przypadku braku możliwości wykonania wnęki na telewizor, watro pomyśleć o dodatkowej półce oddzielającej oba urządzenia z materiału odpornego na wysokie temperatury.

Jak zgasić płomień?

Większość biokominków posiada regulowany palnik, który należy energicznie zasunąć, aby odciąć dopływ powietrza i zgasić płomień. Oprócz tego, dzięki nowoczesnym palnikom będziemy w stanie kontrolować wielkość płomieni.

Propozycje Domekon

W naszym sklepie internetowym znajdziecie już gotowe propozycje biokominków w różnych aranżacjach. Bez problemu dobierzecie również inne meble z tej samej serii, które stworzą spójną całość w Waszych domach.


Meble od Polskiego producenta

Masz pytania odnośnie naszych produktów, albo potrzebujesz porady?