Kiedy i dlaczego białe meble żółkną?

Białe meble cieszą się ogromną popularnością. Biel zawsze wygląda czysto, przejrzyście i elegancko- nadaje wnętrzu klasy. Większość z nas lubi urządzać dom w kolorach bieli, bo daje ona naprawdę nieograniczone możliwości aranżacji. Jednak przed zakupem zarówno w stacjonarnym, jak i internetowym sklepie meblowym zastanawiamy się czy meble nie zżółkną w przeciągu roku lub dwóch lat. Czy wiecie, dlaczego i kiedy białe meble żółkną? Jeśli nie, odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym poradniku!

Zastosowanie białych mebli

Tak naprawdę białe meble sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Oferty sklepów kuszą nas gustownymi meblościankami i meblami systemowymi, które zawierają elementy z tej samej serii, dające wiele możliwości aranżacji, np.:

 • ławy i stoliki
 • regały
 • witryny
 • komody
 • półki
 • tanie szafki RTV

Możemy wybrać meble w całości wykonane w kolorach bieli, bądź w różnych wariacjach, np. połączenie mebli dąb sonoma z bielą, a także kontrastowych połączeń czarnych mebli z białymi elementami.

Dlaczego białe meble żółkną?

Należy zaznaczyć na początku, że nie wszystkie meble żółkną. Jeśli tak się dzieje, najczęściej wynika to z niskiej jakości materiałów użytych do produkcji mebli. Rozwój technologii spowodował, że w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie zakupić meble wysokiej jakości, gdzie farby i lakier są w stanie skutecznie zapobiec żółknięciu- oczywiście przy odpowiedniej ich pielęgnacji. W pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia, białe meble są szczególnie narażone na żółknięcie. Wpływa na to wiele czynników, takich jak:

 • wysoka temperatura
 • wilogoć
 • tłuszcz
 • bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne
 • brak światła

W przypadku mebli w innych pomieszczeniach, takich jak sypialnia, salon lub przedpokój, są one zdecydowanie mniej narażone na żółknięcie niż kuchnia, czy łazienka. Główny czynnik, który może oddziaływać na kolor mebli w tych miejscach to bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne.

Jak uniknąć żółknięcia mebli?

Żółknięciu mebli możemy zapobiegać stosując kilka prostych zasad. Jeśli jesteśmy pewni, że kupiliśmy meble wysokiej jakości, zastosowanie poniższych wskazówek pozwoli na zachowanie bieli na długo.

KonserwacjaRegularne czyszczenie mebli jest niezbędne. Jeśli nie są to meble w wysokim połysku, możemy użyć lekko chropowatej gąbki do czyszczenia, która będzie delikatnie szlifować powierzchnię mebli.
Ekspozycja na słońceMeble powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby nie były bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. Jeżeli układ pomieszczeń na to nie pozwala, warto zastosować rolety lub zasłony, które zmniejszą ryzyko żółknięcia.
Środki czystościOprócz gotowych środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia białych mebli, świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie pasty do zębów- jest to doskonały środek czyszczący. Należy jednak pamiętać, że zbyt mocne szorowanie może usuwać farbę. Dlatego ważne jest, aby używać do czyszczenia miękkich ściereczek.
WodaJeżeli wylejemy wodę na powierzchnię mebli, warto niezwłocznie osuszyć mebel. Krople wody pozostawione na długo mogę spowodować powstanie żółtych plam, które są trudne do usunięcia.
Dym tytoniowyPalenie papierosów w pomieszczeniu z białymi meblami przyspieszy ich żółknięcie, więc należy tego unikać.

Jak odświeżyć zżółknięte meble?

Jeśli Twoje meble już zżółkły, możesz je odświeżyć w domowych warunkach i cieszyć się nimi przez kolejne lata. Nie ma powodu, aby wymieniać wszystkie meble, kiedy straciły swój idealny kolor. Najlepszym sposobem naprawienia pożółkłej powierzchni jest pokrycie jej nową warstwą białej farby. Jeśli jednak zdecydujesz się na farbę olejną, to tylko kwestia czasu, zanim dostrzeżesz, że meble znowu żółkną. Zamiast tego, zeszlifuj lekko powierzchnię mebli, i nałóż warstwę farby lateksowej lub podkładu. Gdy farba wyschnie, zabezpiecz powierzchnię warstwą lakieru, aby dodatkowo zapobiec żółknięciu.

Koniecznie wybierz farby dedykowane do malowania mebli i zastosuj się do instrukcji producenta.

Powodzenia!

Meble od Polskiego producenta

Masz pytania odnośnie naszych produktów, albo potrzebujesz porady?