Meble do salonu matowe czy z połyskiem? Wady i zalety obu rozwiązań

Dobór mebli do salonu to ważna decyzja, która zaważy na przyszłej wartości mieszkania i poziomu życia w nim przez kolejne lata. Błyszczące meble są bardziej efektowne, ale te o matowym wykończeniu wydają się solidniejsze i bardziej uniwersalne. Jaka jest lista wad i zalet każdego z wymienionych rozwiązań i które z nich wybrać dla różnych rodzajów przestrzeni? Tych i innych ważnych rzeczy na temat urządzania wnętrz dowiesz się z poniższego artykułu.

Błyszczące meble – plusy

Meble o błyszczącym froncie nadają pomieszczeniu dekoracyjnego charakteru. Szczególnie estetycznie prezentują się meble białe pokryte nabłyszczającym lakierem. Takie powierzchnie działają podobnie jak lustro: odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie, dlatego sprawdzają się zwłaszcza w małych mieszkaniach lub domach. W połączeniu ze szklanymi witrynami i dodatkowym oświetleniem takie nowoczesne meble mogą stanowić naprawdę imponującą dekorację. Dla najlepszego efektu wizualnego większość błyszczących mebli do salonu lub innego pomieszczenia pozbawiona jest uchwytów i gałek. Ich otwieranie i zamykanie jest możliwe dzięki mechanicznemu systemowi. Inną opcją jest zastosowanie frezowanych lub wpuszczanych we front uchwytów, które są bardzo mało widoczne. Chcesz stworzyć w swoim mieszkaniu elegancki wystrój? Komplet mebli systemowych o nabłyszczanych frontach nada wyjątkowego charakteru salonowi w każdym domu.

Wady błyszczących mebli w salonie

Pokryta błyszczącym lakierem meblościanka lub komplet mebli robi bardzo korzystne wrażenie optyczne, jednak wybór takiego rodzaju wykończenia wiąże się też z pewnymi uniedogodnieniami. Komplet półek, szafka RTV czy regał o błyszczącej powierzchni są zdecydowanie trudniejsze do utrzymania w czystości, niż te same meble o matowym wykończeniu. Na błyszczącym materiale bardziej widoczny jest brud, kurz i odciski palców, dlatego, aby zachować elegancki wygląd takich mebli, trzeba regularnie czyścić i polerować ich fronty. Ze względu na większe narażenie na zabrudzenia osoby mające małe dzieci lub trzymające zwierzęta rzadko decydują się na wyposażenie kuchni lub salonu w meble błyszczące.

Meble matowe i błyszczące: czym się różnią?

Fronty mebli sprzedawanych w stacjonarnym lub internetowym sklepie meblowym mogą być matowe lub błyszczeć. Zależy to od sposobu wykończenia, a konkretnie rodzaju lakieru użytego do impregnacji mebli. Gotowe meble kuchenne lub do salonu pokrywa się nabłyszczającym lakierem tworzącym dodatkową warstwę, która nie tylko chroni materiał mebli przed uszkodzeniami, ale i zmienia wygląd powierzchni. Lakier matowy używany do wykończenia mebli bez połysku nie powoduje zmiany w wyglądzie powierzchni mebli matowych, której struktura nadal jest wyraźnie widoczna. Błyszczące meble kojarzą się najczęściej z prestiżem i elegancją, zaś te matowe wybierane bywają przez osoby, którym zależy na tradycyjnym, rustykalnym wystroju. Lista wad i zalet poszczególnych rodzajów wykończenia jest jednak zdecydowanie dłuższa.

Matowe meble do salonu: zalety

Meble matowe pozwalają zachować naturalny wygląd i strukturę materiału. Z tego względu mat pasuje zwłaszcza do mebli wykonanych z drewna lub materiałów imitujących drewno (polecamy m.in. uniwersalny zestaw mebli dąb sonoma). Taki dobór umeblowania pozwala stworzyć w pomieszczeniu naturalny, nieco rustykalny nastrój, nadaje też wnętrzom ciepła i przytulności. Czarne meble o matowym wykończeniu pasują do minimalistycznego, nastawionego przede wszystkim na funkcjonalność wystroju (ciemne meble matowe mają też tę zaletę, że doskonale ukrywają wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Kurz, odciski palców czy plamy są na nich zdecydowanie mniej widoczne). Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że matowe meble wykazują zwykle większą trwałość i odporność na uszkodzenia, niż te błyszczące.

Minusy matowych mebli

Pokryte matowym lakierem meble salonowe mogą optycznie pomniejszać wnętrze (zwłaszcza gdy są wykonane z ciemnego materiału). Z tego względu osoby dysponujące bardzo ograniczonym metrażem nie powinny raczej wybierać takiego rozwiązania. Matowe meble prezentują się najlepiej w dużych pomieszczeniach o dostępie do naturalnego oświetlenia o dużej intensywności, gdyż w mieszkaniach ciemnych lub oświetlanych głównie lampami takie umeblowanie może sprawiać przygnębiające lub ciężkie wrażenie.

Meble błyszczące czy matowe – co wybrać?

Decydując się na wybór matowych lub błyszczących powierzchni meblowych, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale i warunki panujące w pomieszczeniu, które urządzamy. Wielkość salonu, warunki związane z oświetleniem i inne sprzęty oraz meble znajdujące się w pomieszczeniu to elementy, które mają szczególnie duże znaczenie podczas wyboru rodzaju wykończenia. Istotne jest też to, kto będzie korzystał z mebli: dzieci i zwierzęta z pewnością szybciej zabrudzą i zniszczą błyszczące meble, niż te pokryte matowym lakierem. Bez względu na rodzaj mebli, które ostatecznie wybierzesz, pamiętaj, że najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Żaden zestaw mebli nie będzie wyglądał dobrze, jeśli będzie brudny, dlatego czyszczenie i odkurzanie to podstawa w każdym przypadku.

Meble od Polskiego producenta

Masz pytania odnośnie naszych produktów, albo potrzebujesz porady?