Wnętrza w stylu industrialnym

Jeśli chcesz oczyścić swoje wnętrze, ale masz już dość klasycznego minimalizmu i chcesz zaaranżować swój dom w nowoczesny i nieoczywisty sposób, możesz zdecydować się na styl industrialny. Decydując się na tę zmianę, ​​wnętrzom, wyposażeniu i dekorom, które swoją formą w dużej mierze zachowują współczesny klimat, możesz dodać ducha retro- ducha rewolucji przemysłowej. Trochę szorstkiemu, może nieco surowemu, ale z pewnością nie nudnemu wnętrzu w stylu industrialnym towarzyszą najczęściej niewykończone ściany frontowe wykonane z betonu lub cegły, metalowe lampy i żyrandole , skórzane fotele i sofy oraz drewniane podłogi.

Styl industrialny obrazuje wrażenie niedokończonego wnętrza. Koncentruje się na połączeniu surowych i szorstkich powierzchni z czystym i płaskim wykończeniem. Stanowi zbiór wszystkiego, co związane jest z przemysłem i produkcją. Koncepcja ta często łączy się z minimalizmem, dlatego warto udekorować przestrzeń bez przepełnienia wnętrza meblami i dokładnie przemyśleć, jak odpowiednio przechowywać wszystkie swoje rzeczy. Jeśli nie masz idealnej przestrzeni, a podobają Ci się wnętrza w tym stylu, postaraj się dobrać kilka detali, które szczególnie lubisz, a Twój dom nabierze nowoczesnego i świeżego wyglądu.

Z czego wywodzi się styl industrialny?

W odpowiedzi na brak tanich mieszkań w dużych miastach ludzie zaczęli przekształcać opuszczone przestrzenie przemysłowe w mieszkania. Uważa się, że trend ten rozpoczął się na Dolnym Manhattanie pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy to artyści wynajmowali przestrzenie, aby aranżować je jako pracownie, a następnie zamieniali je w swoje domy. Tworząc przestrzeń do życia, dzielili powierzchnie za pomocą płótna na duże, otwarte mieszkania z kilkoma (jeśli w ogóle) ścianami wewnętrznymi, wysokimi sufitami i często oknami od podłogi do sufitu. Zachowali industrialne elementy struktury budynków takie jak: odsłonięte rury, rury wentylacyjne, belki nośne i słupy oraz podłogi drewniane lub betonowe.

Kluczowe cechy stylu industrialnego

Od czego zacząć? Na czym powinniśmy się skupić aby wprowadzić do swojego domu industrialny? Poniżej znajdziesz główne jego cechy w pigułce.

MateriałyZdecyduj się na użyteczne materiały, którym możesz dać drugie życie. Watro przejrzeć asortyment lokalnych sklepów z antykami w poszukiwaniu mebli wykonanych z drewna, żelaza, aluminium, stali, czy też kamienia lub miedzi. Pamiętaj, że postarzane metalowe elementy, drewniane podłogi oraz kamienne blaty świetnie oddają klimat stylu industrialnego.
KształtyNajczęściej powtarzające się kształty to proste linie i geometryczne bryły, które tworzą spójną całość we wnętrzu. Nie oznacza to jednak, że bardziej abstrakcyjne kształty należy całkowicie odrzucić, ale z pewnością ograniczyć do minimum, aby zachować prosty charakter.
KoloryPostaw na kolory neutralne. W stylu industrialnym królują szarości, czerń i biel. Warto dodać jednak kilka detali w innych, mocnych kolorach, aby stworzyć indywidualny charakter wnętrza.
DodatkiIm mniej, tym lepiej. Poszukując dekoracji, podobnie jak w przypadku mebli, warto znaleźć przedmioty, które nawiązują do źródeł, czyli fabryk i pozostają przy tym współczesne w swoim wyglądzie.

Od czego zacząć? Wskazówki

Zacznij od neutralnej palety kolorów. Przeglądając zdjęcia- inspiracje, z pewnością zauważysz, że we wnętrzach w stylu industrialnym królują właśnie neutralne barwy. Odważniejsze odcienie zarezerwowane są dla dodatków i detali. To pozwala zachować wrażenie harmonijnej i czystej przestrzeni. Niejednokrotnie na pierwszym planie pojawiają się betonowe ściany, czy też odsłonięta cegła w kompozycji z elementami szklanymi, a także metalowymi. Co jeszcze jest istotne?

  • Otwarta przestrzeń– im większa, tym lepiej! Oczywiście nie zawsze dysponujemy ogromnymi pomieszczeniami, ale możemy stworzyć takie wrażenie poprzez rozmieszczenie mebli w grupach, aby rozbić przestrzeń.
  • Połączenie drewna i metalu– nie trzeba długo się zastanawiać, aby uzyskać industrialny wygląd, łącząc stare i nowe materiały. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego kontrastu jest połączenie różnych rodzajów metalu i drewna w ogólnym projekcie.
  • Oświetlenie– większość lamp jest wykonana z metalu, bądź też połączenia metalu z drewnem. Świetnie sprawdzą się również wiszące elementy i lampy wielokierunkowe.
  • Podłoga– podstawą jest drewno, ale oczywiście świetnie sprawdzi się zdecydowanie tańsza opcja, czyli beton.
  • Osłonięte elementy konstrukcji– rury wystające ze ściany spędzały Ci sen z powiek? Wyeksponuj je! Dzięki temu nadasz wnętrzu iście fabryczny charakter.
  • Detale– poszukuj perełek, które przywodzą na myśl fabrykę- możesz je odnowić według własnej inwencji. Oprócz tego wspaniale sprawdzą się stare fotografie oprawione w metalowych ramach, czy też dekoracje ze skóry.

Gotowe propozycje meblowe

Jeśli nie masz smykałki do poszukiwania mebli z odzysku, a następnie ich renowacji, skorzystaj z gotowych propozycji systemów meblowych, np. w internetowym sklepie meblowym. Meble modułowe zachowane w klimacie stylu industrialnego możesz dowolnie łączyć i tworzyć niepowtarzalne kompozycje w swoim domu. System modułowy Switch Metalowy to meble o prostej formie, w różnych wariantach kolorystycznych zgodnych z nurtem industrialnym. Nie brakuje tu również metalowych i szklanych elementów.

Jak widać, wystrój wnętrza w stylu industrialnym może przybierać wiele form, a jego indywidualne piękno tkwi w zamyśle i realizacji dekoratorów, czyli nas samych!

Meble od Polskiego producenta

Masz pytania odnośnie naszych produktów, albo potrzebujesz porady?